Музичний і викладацький талант Дніпропетровщини: Валентина Мартинюк-Брондзя

Завдяки цієї композиторки активно розвивалася музика тодішнього Дніпропетровська! Валентина Миколаївна Мартинюк народилася 26 грудня 1958-го року на території Російської Федерації (а саме село міського типу Сокіл, Південно-Сахалінська область). Хоч і народившись за кордоном, зіткнулася із мистецтвом музики вона саме у нашому місті, ставши викладачем при Дніпропетровському музичному училищі консерваторії імені М. Глінки. Далі на dnepr-trend.

В історію музики нашого міста занесені такі люди, які значною мірою сприяли визначенню розвитку та ходу подій. В цей список музичного світу сучасного Дніпра можна сміливо занести Валентину Миколаївну Мартинюк-Брондзя, адже вона підкорила наше місто не лише своїм музичним талантом, а і своєю викладацькою діяльністю, прославляючи наш край Дніпропетровщини на всю країну.

Перші кроки Валентини Мартинюк у музичному світі

Валентина Миколаївна народилась минулого ХХ століття на території Сахаліна, в справжній українській родині родом з Дніпропетровського краю. Батько в сім’ї, Микола Іванович Брондзя працював у військовій сфері, а мати композиторки Раїса Микитівна була викладачем з історії, української мови та літератури. Варто відмітити, що матір Валентини Брондзя вміла гарно співати, а ще самостійно опанувала гру на такому інструменті, як баян. Не дивно, що її донька, майбутня композиторка Дніпропетровщини, захопилася мистецтвом музики, діставши до нього неабиякий хист.

Валентина Мартинюк-Брондзя здобувала освіту у сфері музичного напрямку у різних музичних школах російської федерації, а все через часті переїзди із однією області в іншу. Головну освіту майбутня викладачка Дніпропетровського музичного училища отримала у Краснодарському краї, закінчивши у 1974-му році ДМШ №2. Продовжила здобувати освіту при Краснодарському музичному училищі імені М. А. Римського-Корсакова (нині більш відоме як Краснодарський музичний коледж). Його вона опанувала у 1978-му році за двома фахами – як теоретик та піаніст. 

Краснодарське музичне училище

Зв’язки композиторки з Дніпропетровщиною

Валентина Мартинюк була ученицею видатного українського композитора А. Я. Штогаренка, який був родом із Нових Кайдак (Дніпропетровська область). 1983-го року вона вступила у клас при Київській консерваторії, яким керував наш земляк Андрій Штогаренко. Можна стверджувати, що він проявив у Валентині Миколаївні інтерес до виду музики, як оркестр, яким зацікавилась під час навчання там. В той самий період вона спробувала себе у написанні власних перших творів, працювавши головою студентського клубу із композиторами, а також як концертмейстер при дитячому хорі у Жовтневому палаці. 

1983-го року, коли їй виповнилося 23 роки, Валентина Брондзя вирішує повернутися жити до рідного краю своїх батьків – у рідний тодішній Дніпропетровськ. У період 1983-2002-х років вона працювала як відповідальний секретар при Дніпропетровській організації “Спілка композиторів України”. Попрацювавши так майже два десятки років, вона з 2002-го року вирішує почати викладацьку діяльність у нашому музичному училищі. При Дніпропетровській консерваторії імені М. Глінки вона навчає композиції і музично-теоретичній дисципліні.

Жовтневий палац. Джерело фото: https://uk.wikipedia.org/

Композиторська діяльність Валентини Мартинюк

Із початком свого проживання у нашому місті, Валентина Брондзя вирішує спробувати себе у різних напрямках музичного мистецтва. Її творча картина складалася із неповторних творів, які характеризувалися яскравими образами і вражаючою композицією. Розглядаючи її музичну біографію, вона мала й роботи напрямку музичних комедій та театральних виставок. Серед робіт композиторки є твори напрямку музичних комедій і театральних вистав, симфонічного оркестру та балетної музики. Деякі твори вона написала для нашого міста, а саме для Дніпропетровського будинку органної та камерної музики, а також для нашої консерваторії. Це відбувалося у період із 1987-2007-і роки.

Композиторська діяльність Валентини Миколаївни складається із вокальної та хорової музики, а також із інструментальної складової для інструменту бандури (вони призначалися для гурту “Чарівниці”). Бандурні твори Валентини Брондзя характеризуються поєднанням традицій та новаторства, із використанням стилів від бароко до сучасності, із новітніми звукоутвореннями тощо. Такі твори жінка поєднала у дві збірки, які були випущені – “Твори для голосу та бандури” у Дніпропетровську 2006-го року і “Твори для бандури” у Тернополі 2011-го року.

Проте найголовнішими творами у її творчій кар’єрі стали саме хорові. Коли вони створювалися композиторкою, в них розкривається ідея звертання до народних мотивів. Так, у хоровій поемі із міським хором та інструментом фортепіано “Там над шляхом матуся стояла” використовувалися народні слова, а сам твір схожий за жанром на українську ліричну пісню. Хоровий твір “Радуйся, земле” Валентина Миколаївна використала із творчістю, перетворюючи інтонації народних різдвяних колядок.

Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Перероблений за віршом А. Малишка твір “Мова золота” композиторкою був пронизаний духом ритмів музичної культури західної частини України. Основа хорового твору “Чистий кришталь” за віршом Г. Сковороди покладена традицією українських скоромовок, а такий же твір “Яблунева, солов’їна” за віршом Ю. Рибчинського об’єднав у своїй композиції інтонації різножанрового фольклору.

Духовна складова її композиторських творів

Варто відмітити, що за період всього життя Валентина Мартинюк спробувала себе у духовних творах, і доволі успішно, адже їх продовжують використовувати у церковних закладах Дніпропетровської області і понині. За ініціативою І. Нещерета Валентиною Миколаївною було створено багато духовних композицій, які були покладені на канонічні тексти – наприклад, такі твори, як “Антифони степенні восьми гласів”, “Ірмоси канону вербної неділі”, “Ірмоси канону Великої суботи”, “Ірмоси воскресних канонів”, “Янголи лікують” тощо. Діючі храми нашого краю продовжують їх використовувати, тож талант Брондзі очевидний.

2016-го року жінкою було написано хор “Монастирський острів. Візантійський хрест”. Він із великим публічним успіхом був використаний Академічним камерним хором “Хрещатик” (художній керівник і диригент якого є Павло Струць) у стінах Свято-Михайлівського Золотоверхого Собору. Композиторкою було складено мішаний хор та інструментальна складова для поеми Ліни Костенко “Маруся Богуславка” 2017-го року.

Вона продовжує сумісну роботу із дніпровськими композиторами, які також прославились власним талантом. В. Зоренко, М. Потійко, Ж. Бондаренко, О. Завгородній, Л. Степовичка, М. Патрік, Ю. Кібцець – із ними всіма викладачка Дніпропетровського музичного училища продовжує тісно співпрацювати у музичній культурі.

Дніпропетровське музичне училище. Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Валентина Миколаївна Мартинюк пише музичні твори у різноманітних жанрах: вона має талант до симфонічних композицій, вокальних творів великих та малих форм, інструментальних творів, а також до театральної музики. В той же час її твори можуть підкорювати власною простотою та мелодійністю, а з іншого боку своєю гострою сучасністю.

Для історії музики Дніпропетровщини Валентина Миколаївна внесла великі зусилля. Її повнота таланту, а також працьовитість продовжує допомагати їй із незгасаючою жагою творити музику. Провідна особистість в музичному світі Дніпропетровщини, її творчість не тільки прославила нашу область, а і продовжує надихати сучасне покоління на творчість. Пам’ятаймо наших земляків!

Comments

.,.,.,.