Історія композитора Віталія Кирейка із Дніпропетровщини

Віталій Дмитрович Кирейко народився 23 грудня 1926-го року –у невеликому селищі міського типу Широке (Широківський район, Дніпропетровська область). Він – видатний український композитор, музикознавець, вчитель та музично-громадський діяч, став заслуженим діячем мистецтв УРСР, був визнаний народним артистом УРСР. В свій період часу Віталій Кирейко зробив багато для розвитку музичної культури Дніпропетровщини. Далі на dnepr-trend

Сімейство Кирейків походить від давнього козацького роду українців, род завжди був незалежним від обставин та сильним духом, предки родини Кирейків ніколи не зазнавали кріпосницької неволі від пана польського чи то московського царя. І таким же став майбутній композитор родом із Дніпра, не відрізняючись від своїх прадідів. Батько сімейства вчив у навчальному закладі дітей української мови, а в вільній час був музикантом-аматором, організовував у навколишніх селах невеликі концертні виступи. Ним виконувалися твори таких українських композиторів, як: М. Лисенка, М. Леонтовича та інших. 

Своєї дитини, тоді ще малого Віталія, навчав музичній грамоті, доповнюючи практичними заняттями на скрипці й фісгармонії. Мати сім’ї, Віра Яківна, була вихователькою у дитячому садочку, тож від неї Віталій увібрав любов до народних пісень, а також тонкий музичний і естетичний смак. Подібно до матері, Віталій Кирейко був інтелігентним, щирим та порядним.

Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Здобуття освіти для майбутнього композитора

Здобував освіту Віталій Дмитрович Кирейко у середній школі, яка знаходилися у Кобеляках, тобто в сусідній Полтавській області, впродовж 1935-1941-х років. Мав покинути навчання через початок Другої світової війни, і продовжив поглинати знання вже пізніше. У 1944-49-і роки продовжував навчання вже у Київській державній консерваторії у класі композиції під супроводом професора Л. М. Ревуцького, тут же і закінчив у 1952-му році аспірантуру. Із 1949-й по 1988-й роки був викладачем, а пізніше й доцентом, а з 1978-го року став повноцінним професором Київської консерваторії.

Тоді ж розпочався творчий шлях Віталія Кирейка у музичному мистецтві. 1958-го року відбулася його перша прем’єра. Опера “Лісова пісня” була представлена публіці на сцені Львівського театру опери і балету імені І. Франка. Виступ був відзначений дипломом лауреата “Перша українська театральна весна” першого ступеня. 1966-го року Віталій Дмитрович був відзначений як заслужений діяч мистецтв України, а вже у 1977-му році як народний артист України. 

Варто відмітити, що перші свої твори він почав писати ще за студентських років в університеті, а саме у Київській консерваторії імені П. І. Чайковського, де пізніше і працював. 

Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Незабутня творчість Віталія Кирейка

Він творив все, що спадало йому до вподоби – пісні, романси й твори для хорового виступу. Він, як композитор-початківець, вирішив для себе, що вокальний та хоровий жанри творів будуть для нього більш доступнішими. Все через те, що перше знайомство із культурою музики в нього проходило саме через пісні та хорові співи. Перші твори композитора із Дніпропетровщини вже мали в собі елементи почерку Віталія Кирейка, адже саме він прагнув перетворити свою творчість у композиції з філософськими задумами, які мали поєднуватися із масштабно-симфонічною гармонією. Його твори мали власний характер: лірична розповідність, мелодійність звучання, відсилання на музичну мову вітчизняної класики та української народної пісні. 

Після остаточного закінчення п’ятого студентського курсу у вищому навчальному закладі, Віталієм Кирейком було вирішено ще залишитися на навчання при аспірантурі, працюючи викладачем музичних та теоретичних дисциплин при Київській консерваторії імені П. І. Чайковського. Не зважаючи на роботу, Віталій Дмитрович продовжує розвиватися у композиторській справі, додатково опановуючи деякі історичні книги та захоплюючись поезією, літературою, філософією та вивченням іноземних мов. 

Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Студентські роки для Віталія Кирейка вже були позаду, проте напруженість того періоду для життя композитора ще залишалась. Його вільний час від наукових та викладацьких наук захоплює музична культура. Музикознавець прагнить активно пізнавати реалії світу, досягаючи людського розуму, культури та мистецтва. Коли все ж йому вдавалося відірватися від робочого процесу, Кирейко міг годинами захоплюватися художніми витворами на картинних виставках, він не міг собі дозволити пропустити будь-якої прем’єри в театральних закладах. Деколи зачитувався інформацією про розвиток радянської літератури.

На кілька років Віталія Дмитровича охопило бажання знати якусь іноземну мову – він почав засвоювати основні теми німецької, англійської, французької, іспанської мови. В деякий період часу він почав читати оригінальні версії творів відомих зарубіжних письменників. 

Відомість композитора із опери “Лісова пісня”

Відомим він став саме завдяки опері-феєрії “Лісова пісня” за драмою письменниці Лесі Українки. Віталієм Кирейко з Дніпропетровської області було виховано таких композиторів, як І. Щербакова, В. Гончаренка, С. Зажитька, І. Сивохіна, та інших.

Опера “Лісова пісня” стала нонсенсом для історії української музики. Вона стала новаторським твором, в якому Віталій Кирейко використав жанр лірико-філософської музичної драми, яку органічно пов’язали з народною творчістю України. Вона в собі поєднала кращі традиції української музики – трагедійна за змістом, опера мала в собі глибокі оптимістичні ідеї, які затверджували сутність кохання і творчості, які не підвладні смерті. Мелодійна опера “Лісова пісня” надовго стала популярною серед громадського населення, вона нагороджувалася й орденами, а виступи з нею закінчувалися бурхливими оваціями! 

Джерело фото: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Високо оцінений творчий шлях Віталія Кирейка

Композитор із Дніпропетровщини був відзначений і декількома преміями: у 1985-му році став Лауреатом премії імені М. В. Лисенка, у 2003-му році імені І. Нечуя-Левицького “НСТДУ”, у 2005-му році імені В. Вернадського “НАНУ”, а вже у 2001-му році ним було отримано орден “За заслуги” третього ступеня. Варто відмітити, що із 1950-го року він був повноцінним членом “НСКУ”.

Віталій Кирейко протягом свого життя утвердився як композитор постромантичного періоду, із напрямом фольклору та поетичності. Музикознавець полюбляв певні напрями з тяжінням до осмислення філософської сутності свободи народу, а також суттєвого бачення дійсного світу. Композитор зміг своїм талантом підійти із поєднанням літературних творів українських письменників на лад оперної музики.

Протягом усього свого життя композитор написав понад 280 музичних творів, які стали добре відомими не тільки на території України, а й далеко за кордонами нашої країни. Увесь творчий шлях Кирейка став визначним явищем в історії музики не тільки Дніпропетровщини, а й усієї України, ставши важливим фактором на шляху розвитку національної музичної культури із 1950-х років. Віталій Дмитрович став послідовником та втілювачем ідеалів свого вчителя Л. Ревуцького, композитор зміг знайти своє покликання саме у музичному мистецтві. 

Помер Віталій Кирейко 19 жовтня 2016-го року на 90-му році свого життя у столиці України, Києві. 

Comments

.,.,.,.