Став відомий за кордоном: композитор-скрипаль Еліас Бреескін із Дніпра

Еліас Бреескін народився 1896-го року у невеликому селищі під тодішнім Катеринославом, яке належало Катеринославській губернії. За період свого життя чоловік зміг стати талановитим скрипалем та композитором, також працював як диригент. Згодом наш земляк підкорив вершини не тільки в нашій країні, а й за кордоном. Далі на dnepr-trend.

За свій талант він був визнаний одним із найбільших скрипалів-вундеркіндів. Проте через деякі політичні погляди вирішив залишити Російську імперію та переїхати до США, оселившись у столиці Вашингтоні. З 1937-го року жив там у Голлівуді, знаходячись на одній вулиці з відомою людиною Бобом Гоупом, а вже з 1940-х років композитор переїжджає до Мексики.

Батьківська родина Еліаса Бреескіна

В батьківській родині Еліас жив із своїми двома братами, які були старші за нього. Молодшим за своїх братів-близнюків Бориса та Даніеля Бреескінів, які зокрема були визнані потенційно класичними музикантами, він був на десяток років. За деякою інформацією можна стверджувати, що під час сімейної подорожі на гори Кавказу, у віці 19 років старші брати Борис та Даніель одним день захотіли зіграти на скрипці, проте сталося лиха – Борис, який не знав гірського клімату та його небезпеки, застудився пневмонією, через що пізніше в молодому віці помер.

Смерть рідного брата дуже засмутила Еліаса Бреескіна, він був вражений подією, яка пізніше зіграє роль у його майбутній творчості. Варто відмітити, що музичний талант у молодого Еліаса помітила мати Ольга, яка зробила усе можливе, аби її син здобув якісну та кращу музичну освіту. Отримував її Еліас Бреескін у кращій музичній школі тогочасної Російської імперії. 

Творчість Еліаса в багатьох напрямках схилялась до його рідної матері. Твори, які він їй присвячував, завжди передавалися із великою кількістю щирих емоцій – любові, страху, захоплення та дива, які характеризували тодішнього хлопчика. Батько Еліаса своїм характером був більш спокійним, намагався не наслідувати свою дружину, вага якої доходила до 200 фунтів. 

Відкриття музичних талантів у Катеринославі

1903-го року, коли молодому хлопцеві Іллі тільки виповнилося 7 років, за бажанням матері його віддали до професійного скрипаля, який працював у місцевій консерваторії Кракова у Польщі. Там він мав навчатися музичній грамоті на уроках. У свої 8 років він зіграв у великому концерті Баха, де його участь стала сенсацією. Наступні два роки він брав участь у концертах України та заходах Російської імперії, додатково музичній освіти його навчав музикант при цареві, Леопольд Ауер. Молодого Еліаса зустрічали з великими оваціями за свій талант грати на скрипці. В народі його прозвали вундеркіндом своєї справи!

Деякий час хлопчина зі своєї родиною ще проживала у тодішньому Катеринославі. Він мав тут і друзів, і навчався тут, і жив тут із своєю батьківською родиною. Проте із плином часу позиція влади Російської імперії змінювалася у гіршу сторону, починалась тривала криза, а мешканців не влаштовувала ситуація в країні.

Джерело фото: http://www.correcamara.com.mx/

Врешті-решт, через переслідування людей з єврейськими коренями родина покидає рідний Катеринослав. Майбутню країну проживання сім’я обирає США – тут вони оселяються до Вашингтону у окрузі Колумбія. Перші роки із засвоєнням країни їм допомагали близькі родичі, які вже тривалий час тут проживали. 

Деякий проміжок часу, перед тим, як залишити рідний дім у Катеринославі, Еліас Бреескін 1906-го року вирішив організувати свій власний виступ для Австро-Угорського імператора Франці Йосипа. Захоплений великим талантом хлопця, глава імперії подарував майбутньому композиторові обручку із трьома рубінами. Так розпочався великий успішний шлях у кар’єрі скрипаля. 

Опанування нової країни для Еліаса Бреескіна

Приїхавши та опанувавши США, мати Ольга вирішує шукати шляхи для продовження музичної кар’єри Еліаса. Спробувавши декілька разів, жінці таки вдалося поговорити з першою Леді країни під Білим домом, де вона погоджується на фінансування музичної освіти Еліаса Бреескіна. Тепер хлопець продовжує здобувати освіту вже під програмою музичної школи Джульярд (тодішня назва – “Інститут музичного мистецтва”).

Найкращим інструктором зі гри на скрипці в США того періоду часу було обрано Франца Кнайзеля. За його рішенням Еліас Бреескін бере його під свою опіку, в майбутньому це дуже вплине на його творчу кар’єру. Проучившись під програмою  “Джульярду” майже 9 років, 1915-го року диригент здобув приз “Loeb”. Головним елементом цього призу був виступ в Карнегі-хол, концерт якого серед американського народу був добре прийнятий. Наступного випуску у газетах США відзначають талант Еліаса Бреескіна, в тому числі його технічні здібності щодо скрипки.

Школа Джульярд у сьогоднішні дні. Джерело фото: https://wikipedia.org/

1919-го року композитор почав спілкування із Аделін Доме, яка була дочкою відомого та заможного чоловіка країни, який керував власним бізнесом “Dohme Chemical Company”, який пізніше називався “Sharp & Dohme Pharmaceuticals”, а вже 1953-го року “Merck Sharp & Dohme”. Згодом Еліас Бреескін одружується на ній у червні 1920-го року, хоча родина Аделін була категорична щодо проведення їхнього шлюбу. За сумісного життя новостворена родина виховувала трьох донечок – Жану, Дороті та Глорію.

За період сумісного життя із донькою заможної людини США, композитор-скрипаль став дуже залежним від ігор азартного спрямування, іноді це доходило аж до патологічних проблем. Ця проблема переслідувала не тільки його, а й усю родину Бреескінів аж до самого кінця життя.

Переїзд до Мексики та останні роки творчості

Із 1940-х років родина вирішує переїхати до сусідньої Мексики, де далі він стає ексклюзивним художником під радіостанцію “XEB” у столиці Мехіко. В новій для себе країні він став найстарішою людиною, яка написала номери для регіональної кінематографії – це такі фільми, як “Cantinflas”, “Ні крові, ні піску” тощо. В Мексиці в нього з’явилася донька Ольга Бреескін, яка пізніше стала відомою як артистка із талантом до скрипки, ставши вся в батька! 

1941-го року він, разом зі своїми дітьми приєдналися до сумісного життя із батьком у Мексиці. Жив він у самій столиці Мехіко, в будинку в нього працювала деяка кількість помічників-слуг – шофер, садівник, охоронець, кухар та дві молоді служниці. Підсумовуючи його життя в особняку, він реалізував свій музикальний талант та міг дозволити себе розкішне життя посеред самого мегаполісу Північної Америки! 

У травні-місяця 1945-го року Еліаса Бреескіна заарештовують, а пізніше і саджають до в’язниці, як політичний ув’язнений. Все через наявність боргових зобов’язань та за складену ним же політичну думку, яка належала до неправильного боку політичного процесу. Загалом у в’язниці він пробув до одного року – разом зі своїм співкамерником Рамоном Меркадером, який був вбивцею Лева Троцького, він проживав у “las Islas Marías” (острів Диявола).

За час перебуття у в’язниці сумісне життя із дружиною скінчилося. Після він закохався у Олену Торрес, яка і стала його третьою дружиною. За період життя із нею у пари народилися дві дитини – донька Ольга і син Еліас Молодший, який пізніше також став видатним скрипалем.

Ольга Бреескін. Джерело фото: https://www.themoviedb.org/

Еліас Бреескін вперше розбив стегно, коли переходив дорогу та потрапив під автівку (ДТП). Пізніше він захворів на пневмонію, і уві сні на п’ятницю 9 травня 1969-го року він покинув світ у віці 73 роки. Пам’ятаємо нашого земляка, талановитого композитора-скрипаля!

Comments

.,.,.,.