Данина надбанню: перший український фільм, знятий у Дніпрі

Запорізька Січ – повнометражний фільм 1911, спільне виробництво кінокомпаній «Батьківщина» і «Південноросійського кінематографічного акціонерного товариства Сахненко, Щетинін і Ко», знятий у Катеринославі (Дніпро). В Україні вважається першим національним ігровим фільмом. У 2011 році в Лоц-Кам’янському Будинку культури відбувся захід, присвячений 100-річчю від дня зйомок. Більш докладна в матеріалі на dnepr-trend.in.

Історія створення

У програмі заходу були:

  • демонстрація хронікальних кадрів, знятих Данилом Сахненко в 1908-1917 роках в Катеринославі;
  • розповідь про зйомки фільму в Лоц-Кам’янці в 1911 році;
  • показ фільму Д. Сахненко «Помер бідолаха в лікарні військової» (єдиного фільму Д. Сахненко, що зберігся повністю).

Як повідомляють в управлінні культури та мистецтв, Данило Сахненко – оператор і режисер з Катеринослава – почав зйомки першого українського фільму під назвою «Запорізька Січ» в вересні 1911 року, консультантом виступав відомий історик Дмитро Іванович Яворницький. Різні історики кіно в своїх шуканнях подають ще такі назви цього фільму як «Напад татар на Запорізьку Січ» і «Облога Запоріжжя».

Зйомки проходили в одному з передмість нинішнього Дніпра – с. Лоцманська Кам’янка. У зйомках фільму «Запорізька Січ» були задіяні жителі села, яких відібрав режисер і одночасно оператор цієї стрічки Данило Сахненко.

Фільм створений працівниками першого в Україні АТ «Південноруське етнографічне Акціонерне товариство Щукін, Сахненко і Ко». За свідченнями і спогадами відомого кінематографіста, режисера Андрія Кордюма, Данило Сахненко заснував перше в Катеринославі кіновиробництво – кіноательє «Батьківщина».

фільм2

Сучасний статус

Метою створення фільму було прославлення козаків-запорожців, які вміють відстояти свою рідну землю від нападів ворогів, сміливо і мужньо борються проти татар за свободу. Робота над фільмом тривала до 1912 року. На жаль, до сих фільм «Запорізька Січ» не зберігся.

Як розповіла голова дніпровського відділення Національної Спілки кінематографістів України Валентина Слобода, через 100 років вдячні нащадки-земляки знімуть кавер-версію знаменитого фільму. У масових сценах, як і 100 років тому, будуть задіяні місцеві жителі села Лоцманська Кам’янка.

За її словами, про те, що в тодішньому Катеринославі хочуть знімати фільм, люди дізналися з публікації київської газети того часу «Засів» від 30 вересня 1911 року. У ній повідомлялося: «Відома кінематографічна фірма братів Пате хоче випустити картину «Напад татар на Запорізьку Січ». Щоб ця картина мала справжній вигляд, фірма хоче улаштувать показною бій на березі Дніпра, на місці колишньої Січі. З сію метою агенти фірми робили досліди Дніпра на всьому протязі між Олександрівським (Запоріжжям) і Катеринославом і зупинилися на Лоцманської Кам’янці, як найбільш підходящому місці».

Продюсер і сценарист Ігор Радіонов говорить, що в ті часи в кіновиробництві ще не було функціонального поділу обов’язків, тому Данило Сахненко доводилося самому і знімати, і писати сценарій, підбирати акторів і реквізит, здійснювати режисуру.

Comments

.,.,.,.