Марія Сокіл-Рудницька народилась 18 жовтня 1902-го року у селищі Жеребець (Олександрівський повіт Катеринославської губернії). Народившись на Катеринославщині, вона стала видатною українською оперною співачкою-сопрано. Жінка є сестрою письменника Василя Сокола, а також дружина відомого композитора і диригента Антона Рудницького. Марія Рудницька є вихованкою Катеринославської консерваторії, тож тепер зрозуміло, чому вона змогла досягти успіху не тільки в Україні, а й за кордоном. Далі на dnepr-trend.
Батьківська родина Марії Сокіл
Народилася Марія Рудницька у родині народних вчителів Івана та Євдокії Соколів. Батько родини був родом із бідної багатодітної сім’ї, тож і не дивно, що він мав лише початкову середню освіту. Проте він мріяв про майбутню педагогічну професію, тож обрав шлях самостійного навчання методом екстерну, після навчального року здаючи лише кінцеві екзамени. Успіху він досяг – отримавший фах вчителя, Іван Сокіл був високообдарованою та освіченою людиною, підтримував товариські стосунки та був патріотом своєї країни, а отже й громадським діячем. Варто відмітити, що він мав честь вести особисті розмови із Дмитром Яворницьким – вів із ним листування, а до цього особисто познайомився.
Завдяки вченому сільський вчитель був введений до товариства катеринославської інтелігенції – в його складі Іван Сокіл познайомився з такими людьми, як А. Синявський, В. Хрєнников та І. Труба. Батько сім’ї Соколових активно займався справами “Просвіти”. Завдяки його фаховим здібностям, чоловіка високо оцінили у губернській інспекції, тож і не дивно, що 1910-го року його направили до Санкт-Петербургу для участі на Всеросійському з’їзді вчителів. Він був активним громадським діячем – для обласних ЗМІ він був так званим “папараці”, роблячи для їхніх новин якісні фото за допомогою власного фотоапарату. Батько був великим поціновувачем книжкового мистецтва, отже тому в домі Марії Рудницької була сімейна бібліотека.

Матір’ю в сім’ї була Євдокія Панченко, родом з родини відомого агронома, який також був з району Олександрівського повіту. Дипломну освіту жінкою було отримано при престижному педагогічному училищі міста Твер, за фахом Євдокія Панченко стала приміською вчителькою в одній із народних шкіл Катеринославщини. Батьки Марії Рудницької все життя працювали за покликом душі як педагоги, отже майбутня оперна співачка росла у щасливій родині.
Початок творчого шляху у Катеринославі
Марія Рудницька із самого дитинства дійшла висновку, що вона обдарована, адже голос в неї був особливий, не такий як у інших. Тож дівчина зробила перші кроки у співі на невелику публіку із близьких їй людей – спочатку стоячи на табуретці, вона співала пісні для гостей в родині, а пізніше свій талант вона демонструвала посеред шкільного подвір’я для своїх однолітків.
1912-го року під сімейним супроводом батьків вона отримує початкову загальну освіту у школі, а пізніше батько Іван Сокіл вирішує відвезти свою дівчину до Катеринославу. Тут вона має продовжити здобувати освіту, що вона й робить – наступного ж 1913-го року вона вступає до жіночого комерційного училища під супроводом С. І. Степанової, результатом чого є отримання дівчиною гарної гуманітарної освіти. Повноцінно батьки дівчини в місті не жили, тож Марія Сокіл із братами Миколою та Василем мешкали в будинку родини Івана Труби. Майбутня оперна співачка навчалася на відмінно, разом із цим вона продовжувала практичні заняття зі співу на училищних концертах Катеринославу.
На одному з таких концертів був сильно вражений один із слухачів виступу – це був відомий актор Антон Хорошун. За його порадою батькам дівчинки, Марію повели до відомої вчительки з вокалу Зінаїди Малютіної. Вражена від обдарованості, Маня (так називали її близькі люди) була безвідмовно зарахована до класу Катеринославського музичного училища, яке потім було реформовано як консерваторія. Варто сказати, що в одному класі із Марією вчився Іван Паторжинський, із яким вона потоваришувала, а пізніше взагалі співали на одній сцені дуетом.

1920-го року в Катеринославі відкрили Оперний театр, в який тогочасну студентку Марію було одразу взято до хору закладу. Тут вже вона вдосконалювала навички, які отримала на протязі усього навчання в нашій губернії. Звикаючи до нової сцени, Рудницькій було запропоновано виступити у місцевому театрі імені М. Заньковецької. В Катеринославі вона вперше взяла участь у виставах, таких як: “Катерина” М. Аркас, “Безталанна” І. Карпенко-Карий та в інших. Саме в нашому місті Марія Рудницька встановила для себе вектори розвитку у творчому шляху саме у оперному мистецтві.
Набравшись достатньо досвіду у нашому місті, Марія Сокіл вирішує дебютувати на сценах всієї країни – спочатку 1927-го року у дуеті із Іваном Паторжинським вона виступила на сцені Харківської опери, а пізніше в тому ж місті зустрілась із талановитим композитором, а пізніше із майбутнім чоловіком Антоном Рудницьким.

Остаточно закінчивши гастролі країною та показавши свій оперний талант для громадян країни, вона вирішує продовжити власні гастролі для оперних театрів вже європейських країн, Німеччини та Італії у 1929-му році. Того ж року Марія та Антон Рудницькі офіційно одружились!
Громадська діяльність оперної співачки
Можна відмітити й те, що Марія Рудницька займалась громадською діяльністю, а саме благодійністю. У 1937-му році представниками львівської громадськості було надіслано подружжю запрошення із проханням провести концерт у Америці. Головна мета концертного тура – збір коштів для будівництва у Львові великої української лікарні.
Загалом протягом восьми місяців цього року новостворена родина проводила велику кількість концертів для такого збору – Марія та Антон Рудницький встигли побувати у таких крупних містах материка, як Нью-Йорк, Чикаго, Детройт, Філадельфія, Торонто, Вінніпег, Едмонтон та інші. Результатом стало передача 9-ти тисяч доларів для кінцевого етапу спорудження Львівської лікарні (зараз вона знаходиться по вулиці Євгена Озаркевича).

Марія Рудницька ніколи не забувала про свій рідний дім в Катеринославській губернії та про рідних їй людей та друзів, із якими стала знайома при навчанні у самому Катеринославі. Патріотична українка протягом наступних років допомагала чим могла – проводила концерти та дивувала своїм оперним голосом вже американський народ, в один час співачку звинуватили у спонсоруванні комуністичної держави, за що деякі діаспори США вели проти подружжя “війну”.
Фінальна стадія кар’єри Рудницької у США
Після остаточного переїзду Марії та Антона Рудницьких із Катеринославської губернії до США, тут вони ще 8 років із 1938-го до 1946-го продовжували підкорювати сцену оперних театрів. Вони із успіхом продовжували виступати в багатьох містах всього материка Північної Америки. 1938-го жінку запросили прийняти участь у музичному фільмі Василя Авраменка “Запорожець за Дунаєм” на головну роль.
Проте із 1946-го року подружжя покидає оперну сцену. Із того часу вони стали присвячувати власний вільний час двом синам, які народилися вже на тому материку. Роман та Доріан, вони в майбутньому стануть успішними музикантами, тим самим продовжуючи справу своїх батьків.
Життя для Марії Іванівни Рудницької закінчилося 20 січня 1999-го року в США, штат Огайо, місто Юнґставн, проживши 96 років. Сучасне українське оперне мистецтво тепер неможливо уявити без імені такої співачки, як Марія Сокіл, землячки з Катеринославської губернії. Нам є ким пишатись, тож варто знати та пам’ятати про талановитих людей нашої країни.