Історія оперної співачки Марії Рудницької з Катеринославщини

Марія Сокіл-Рудницька народилась 18 жовтня 1902-го року у селищі Жеребець (Олександрівський повіт Катеринославської губернії). Народившись на Катеринославщині, вона стала видатною українською оперною співачкою-сопрано. Жінка є сестрою письменника Василя Сокола, а також дружина відомого композитора і диригента Антона Рудницького. Марія Рудницька є вихованкою Катеринославської консерваторії, тож тепер зрозуміло, чому вона змогла досягти успіху не тільки в Україні, а й за кордоном. Далі на dnepr-trend.

Батьківська родина Марії Сокіл

Народилася Марія Рудницька у родині народних вчителів Івана та Євдокії Соколів. Батько родини був родом із бідної багатодітної сім’ї, тож і не дивно, що він мав лише початкову середню освіту. Проте він мріяв про майбутню педагогічну професію, тож обрав шлях самостійного навчання методом екстерну, після навчального року здаючи лише кінцеві екзамени. Успіху він досяг – отримавший фах вчителя, Іван Сокіл був високообдарованою та освіченою людиною, підтримував товариські стосунки та був патріотом своєї країни, а отже й громадським діячем. Варто відмітити, що він мав честь вести особисті розмови із Дмитром Яворницьким – вів із ним листування, а до цього особисто познайомився.

Завдяки вченому сільський вчитель був введений до товариства катеринославської інтелігенції – в його складі Іван Сокіл познайомився з такими людьми, як А. Синявський, В. Хрєнников та І. Труба. Батько сім’ї Соколових активно займався справами “Просвіти”. Завдяки його фаховим здібностям, чоловіка високо оцінили у губернській інспекції, тож і не дивно, що 1910-го року його направили до Санкт-Петербургу для участі на Всеросійському з’їзді вчителів. Він був активним громадським діячем – для обласних ЗМІ він був так званим “папараці”, роблячи для їхніх новин якісні фото за допомогою власного фотоапарату. Батько був великим поціновувачем книжкового мистецтва, отже тому в домі Марії Рудницької була сімейна бібліотека.

Джерело: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Матір’ю в сім’ї була Євдокія Панченко, родом з родини відомого агронома, який також був з району Олександрівського повіту. Дипломну освіту жінкою було отримано при престижному педагогічному училищі міста Твер, за фахом Євдокія Панченко стала приміською вчителькою в одній із народних шкіл Катеринославщини. Батьки Марії Рудницької все життя працювали за покликом душі як педагоги, отже майбутня оперна співачка росла у щасливій родині.

Початок творчого шляху у Катеринославі

Марія Рудницька із самого дитинства дійшла висновку, що вона обдарована, адже голос в неї був особливий, не такий як у інших. Тож дівчина зробила перші кроки у співі на невелику публіку із близьких їй людей – спочатку стоячи на табуретці, вона співала пісні для гостей в родині, а пізніше свій талант вона демонструвала посеред шкільного подвір’я для своїх однолітків. 

1912-го року під сімейним супроводом батьків вона отримує початкову загальну освіту у школі, а пізніше батько Іван Сокіл вирішує відвезти свою дівчину до Катеринославу. Тут вона має продовжити здобувати освіту, що вона й робить – наступного ж 1913-го року вона вступає до жіночого комерційного училища під супроводом С. І. Степанової, результатом чого є отримання дівчиною гарної гуманітарної освіти. Повноцінно батьки дівчини в місті не жили, тож Марія Сокіл із братами Миколою та Василем мешкали в будинку родини Івана Труби. Майбутня оперна співачка навчалася на відмінно, разом із цим вона продовжувала практичні заняття зі співу на училищних концертах Катеринославу. 

На одному з таких концертів був сильно вражений один із слухачів виступу – це був відомий актор Антон Хорошун. За його порадою батькам дівчинки, Марію повели до відомої вчительки з вокалу Зінаїди Малютіної. Вражена від обдарованості, Маня (так називали її близькі люди) була безвідмовно зарахована до класу Катеринославського музичного училища, яке потім було реформовано як консерваторія. Варто сказати, що в одному класі із Марією вчився Іван Паторжинський, із яким вона потоваришувала, а пізніше взагалі співали на одній сцені дуетом.

Зінаїда Малютіна, вчителька Рудницької. Джерело: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

1920-го року в Катеринославі відкрили Оперний театр, в який тогочасну студентку Марію було одразу взято до хору закладу. Тут вже вона вдосконалювала навички, які отримала на протязі усього навчання в нашій губернії. Звикаючи до нової сцени, Рудницькій було запропоновано виступити у місцевому театрі імені М. Заньковецької. В Катеринославі вона вперше взяла участь у виставах, таких як: “Катерина” М. Аркас, “Безталанна” І. Карпенко-Карий та в інших. Саме в нашому місті Марія Рудницька встановила для себе вектори розвитку у творчому шляху саме у оперному мистецтві. 

Набравшись достатньо досвіду у нашому місті, Марія Сокіл вирішує дебютувати на сценах всієї країни – спочатку 1927-го року у дуеті із Іваном Паторжинським вона виступила на сцені Харківської опери, а пізніше в тому ж місті зустрілась із талановитим композитором, а пізніше із майбутнім чоловіком Антоном Рудницьким. 

Джерело: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Остаточно закінчивши гастролі країною та показавши свій оперний талант для громадян країни, вона вирішує продовжити власні гастролі для оперних театрів вже європейських країн, Німеччини та Італії у 1929-му році. Того ж року Марія та Антон Рудницькі офіційно одружились!

Громадська діяльність оперної співачки

Можна відмітити й те, що Марія Рудницька займалась громадською діяльністю, а саме благодійністю. У 1937-му році представниками львівської громадськості було надіслано подружжю запрошення із проханням провести концерт у Америці. Головна мета концертного тура – збір коштів для будівництва у Львові великої української лікарні. 

Загалом протягом восьми місяців цього року новостворена родина проводила велику кількість концертів для такого збору – Марія та Антон Рудницький встигли побувати у таких крупних містах материка, як Нью-Йорк, Чикаго, Детройт, Філадельфія, Торонто, Вінніпег, Едмонтон та інші. Результатом стало передача 9-ти тисяч доларів для кінцевого етапу спорудження Львівської лікарні (зараз вона знаходиться по вулиці Євгена Озаркевича). 

Джерело: https://www.dnipro.libr.dp.ua/

Марія Рудницька ніколи не забувала про свій рідний дім в Катеринославській губернії та про рідних їй людей та друзів, із якими стала знайома при навчанні у самому Катеринославі. Патріотична українка протягом наступних років допомагала чим могла – проводила концерти та дивувала своїм оперним голосом вже американський народ, в один час співачку звинуватили у спонсоруванні комуністичної держави, за що деякі діаспори США вели проти подружжя “війну”. 

Фінальна стадія кар’єри Рудницької у США

Після остаточного переїзду Марії та Антона Рудницьких із Катеринославської губернії до США, тут вони ще 8 років із 1938-го до 1946-го продовжували підкорювати сцену оперних театрів. Вони із успіхом продовжували виступати в багатьох містах всього материка Північної Америки. 1938-го жінку запросили прийняти участь у музичному фільмі Василя Авраменка  “Запорожець за Дунаєм” на головну роль.

Проте із 1946-го року подружжя покидає оперну сцену. Із того часу вони стали присвячувати власний вільний час двом синам, які народилися вже на тому материку. Роман та Доріан, вони в майбутньому стануть успішними музикантами, тим самим продовжуючи справу своїх батьків. 

Життя для Марії Іванівни Рудницької закінчилося 20 січня 1999-го року в США, штат Огайо, місто Юнґставн, проживши 96 років. Сучасне українське оперне мистецтво тепер неможливо уявити без імені такої співачки, як Марія Сокіл, землячки з Катеринославської губернії. Нам є ким пишатись, тож варто знати та пам’ятати про талановитих людей нашої країни.

Comments

.,.,.,.