Історія Дніпропетровської обласної філармонії ім. Леоніда Когана

Обласна філармонія є однією з культурних пам’яток нашого міста. Як її побудували і як ступені розвитку вона пройшла – дізнаєтесь у нашому матеріалі на dnepr-trend.in.ua.

Історія будівництва

Історія архітектурної споруди розпочинається з 1910 року. Громадськість просила мерію побудувати клуб для зборів. Бо ніде було влаштовувати: конференції, творчі зустрічі, бали, вечірки та виставки. Місце для будівництва обрали на вул. Воскресенській (тоді називалася вул. Клубною). Проект харківського архітектора Олександра Гізбурга вирішили назвати “ЕЖИК” – ” Екатеринославская железобетонная изюминка конструктивизма “. Цей проект трохи нагадував американські хмарочоси того часу, лише в зменшених розмірах. У будівельних матеріалах фасаду будівлі використовували залізобетонні конструкції, фасад прикрасили елементами готики та модерну.

У серпні 1911 року почали рити котлован під фундамент архітектурної споруди. І перед початком літа 1913 року будинок було ведено в експлуатацію, отримавши назву “Театр-клуб для громадських зборів”. Для наших місцян такий будинок був чимось новим, вони такого ще не бачили, за його будову називали “Катеринославським хмарочосом”. Ця споруда була і клубом, і театром, в ньому було два зали: невеликий і величезний (на 4000 місць).

Історія розвитку філармонії

Після революції будівлю закривають. У 1927 році приміщення віддають Сталінській залізниці для Клубу залізничників. Через 3 роки будинок орендує театр ім. Горького. У 1936 році Дніпропетровська обласна виконавча рада вирішує організувати державну естраду та філармонію. Перший концерт відбувся того ж року, на ньому виступила Ксенія Дзержинська – солістка Великого театру СРСР. Надалі виступали: Марія Богуславська, Дмитро Рожков, Борис Мальцев та Віра Метелецька. Глядачі змогли побачити хорову капелу, струнний квартет та жіночий вокальний ансамбль. Також популярністю користувалися дує сатириків Григорія Лірова та Іллі Набатова.

На початку 1939 року у будівлі філармонії створюється симфонічний оркестр, його диригентом стає Соломан Фельдман. На естраді виступають різні знаменитості: Клавдія Жульшенко, Любов Орлова, Аркадій Райкін, джазовий оркестр Леоніда Утьосова та багато інших.

Дивно, але під час Другої світової війни споруда не постраждала. У 1958-1959 роках будівлю передають Дніпропетровській обласній філармонії, а за кілька віддають залізничникам і паралельно в ньому ж розміщують Театр юного глядача.

У 90-х роках споруда стає непридатною і потребує капітальної реконструкції. У 2001 році будівлю передають у володіння Дніпропетровської обласної філармонії. Через рік філармонія набуває статусу пам’ятника архітектури національного значення.

Було реконструйовано велику залу. У приміщенні проводить свої концерти симфонічний оркестр, а керують ним головний диригент Айдар Торибаєв та диригент Грегор Бетчер, на своєму рахунку вони мають безліч виступів не лише в Україні, а й у Європі, Азії. У філармонії також дають свої концерти джазовий оркестр, ансамбль бандуристок “чарівниці”, вокал-шоу “Консонанс”, музичний театр “Задзеркалля” та солісти нашого міста.

У 2020 році для громадськості надали проект капітальної реставрації. Архітектори планували розширити функціонал і зробити сучасне підсвічування. Також у планах було встановити два ліфти. Це рішення було б корисним як для людей з обмеженими можливостями, так і для тих, хто хотів дістатися на дах. На даху планувалося влаштувати майданчик для джазових та інших концертів.

Проектування та будівництво проекту у сумі зайняло б 4 роки, але його так і не змогли затвердити.

Сподіваємося, що будівлю зможуть реконструювати, а мешканці та туристи міста нею будуть милуватимуться.

Comments

.,.,.,.