Бандаж на коліно: як вибрати та використовувати

Травма коліна – це одна з найпоширеніших травм нижніх кінцівок. Це пов’язано з тим, що коліно бере участь у всіх рухах ноги – згинання/розгинання відбувається щоразу, коли людина робить крок, присідає, стрибає, піднімає ногу. Часті травми призводять до зношування та дегенеративних змін у суглобі, що значно погіршує якість життя, оскільки зменшує, а іноді й повністю обмежує рухливість.

Щоб захистити колінний суглоб від травмування, а також прискорити реабілітацію після травм та операцій, фахівці рекомендують обов’язково використовувати бандаж на коліно – еластичні вироби різної жорсткості, які забезпечать фіксацію або повністю обмежать рухливість суглоба.

Бандаж також рекомендується носити тим, у кого раніше була травма коліна, особливо під час занять активними видами спорту, щоб запобігти повторенню травми.

Принцип дії

Знаючи, як працює фіксатор, можна зрозуміти, навіщо він потрібний.

Еластичний бандаж надає комплексну дію на суглоб, що включає стиснення, мікромасаж та обігрів. Завдяки такій дії суглоб стабілізується, а у разі використання жорсткого або напівжорсткого бандажу його рухливість частково або повністю обмежується, що сприяє прискоренню реабілітаційного процесу.

Крім того, покращується кровопостачання тканин, та активізуються обмінні процеси, отже, знижується ризик виникнення дегенеративних процесів у суглобі.

Види бандажів

На сайті інтернет-магазину Ortocomfort.ua представлені різні за конструкцією та жорсткістю бандажі, вибір яких залежить від ступеня травмування:

  • М’які еластичні фіксатори у формі панчохи, які подібні до простих еластичних бинтів. Відмінність у тому, що бандаж не потрібно додатково фіксувати, не сповзає, сила фіксації не послаблюється. Еластичний бандаж може мати додаткове кільце пателярне з силікону, яке стабілізує коліно під час руху. Завдяки кільцеподібній формі силіконова вставка не чинить надмірного тиску. Також в області коліна може бути виконана вставка більш щільного трикотажу.

Для пацієнтів, які страждають на артрит, в період ремісії рекомендується носити м’які еластичні фіксатори з додаванням вовняної нитки, які забезпечують прогрівання суглоба;

  • Напівжорсткий фіксатор колінного суглоба з додатковими еластичними ребрами, пателярним кільцем, додатковими стяжками та застібками. Такі бандажі забезпечують часткове обмеження рухливості та найчастіше використовуються після носіння жорсткого фіксатора. Напівжорсткий бандаж дозволяє розробляти суглоб, відновлюючи його рухливість. Спеціальні фіксатори із шарнірами дозволяють зафіксувати коліно у напівзігнутому під певним кутом положенні, кут можна змінювати.

Спеціальні напівжорсткі бандажі з додаванням вовняної нитки використовуються в період загострення запальних процесів, коли потрібний додатковий обігрів суглоба;

  • Жорсткий бандаж на колінний суглоб або тутор використовується в тому випадку, коли треба повністю знерухомити суглоб, наприклад, після серйозних травм або операцій. Такий фіксатор має стяжки та застібки, що дозволяють змінити силу компресії. Жорсткий бандаж – це альтернатива незручній гіпсовій пов’язці, його можна зняти для проведення медичних маніпуляцій чи гігієнічних процедур. Існують тутори з твердого пластику, що складаються з 2-х частин, між якими розташовується коліно. Ці тутори найчастіше використовуються для транспортування хворого від місця травмування ЛПУ.

Коли використовується наколінник

Кому потрібен наколінник, повинен визначити лікар. Без призначення можна носити лише звичайні еластичні фіксатори, які обмежують рухливість. Такий бандаж просто стабілізує суглоб і захищає його під час інтенсивних навантажень, наприклад, під час занять спортом чи важкою фізичною працею.

Показання для використання наколінника:

  • Відновлення рухової активності після травм та операцій, а також після використання гіпсової пов’язки;
  • Захист суглоба від травм під час занять активними видами спорту, особливо в тому випадку, коли у користувача були травми коліна. Наколінник рекомендується носити легкоатлетам, футболістам, важкоатлетам, волейболістам, баскетболістам та іншим спортсменам, які мають підвищене навантаження на ноги;
  • Захист суглобів під час виконання важкої фізичної роботи, наприклад, при переміщенні тяжкості
  • Лікування та профілактика загострень запальних захворювань – артритів, бурситів, синовітів;
  • Лікування та ослаблення проявів артрозу;
  • Нестабільність суглоба.

Особливості вибору

Як вибрати наколінник підкаже лікар. М’які наколінники можна використовувати без призначення лікаря під час занять спортом, а також під час загострення запальних захворювань.

Жорсткі та напівжорсткі наколінники носять виключно за призначенням лікаря. Не можна використовувати наколінник більше на той час, що призначив лікар, оскільки може стати причиною ослаблення власних зв’язок і м’язів.

Щоб підібрати наколінник за розміром, слід зробити кілька вимірів:

  • Охоплення суглоба по центральній лінії;
  • Охоплення над колінною чашкою;
  • Обхват гомілки та стегна на відстані 15 см від центральної лінії суглоба.

Отримані результати порівнюють із даними розмірної таблиці на упаковці обраного наколінника. Не можна використовувати шкалу іншого виробника, оскільки розмірні таблиці фірм можуть відрізнятися. Неправильно вибраний наколінник не буде правильно виконувати свою функцію – великий фіксатор не буде потрібної компресії, а маленький перетискатиме тканини, порушуючи кровообіг.

Де придбати

Вибрати та купити потрібний наколінник можна на сайті інтернет-магазину.

Тут представлені вироби з якісної еластичної тканини з гіпоалергенними властивостями.

При виборі варто звернути увагу на якісний склад тканини. Великий вміст еластану і неопрену забезпечує еластичність, а чим більше у складі бавовни, тим комфортніше почуватиметься користувач у спеку.

Вартість якісного фіксатора не може бути низькою, але вона повністю окупиться здоров’ям та комфортом під час руху.

Comments

.,.,.,.