Заморожені продукти з доставкою – як розморозити овочі, фрукти

Заморожені продукти з доставкою з інтернет -магазину Green Shop – це відмінна альтернатива свіжим овочам, фруктам, ягодам, сезону дозрівання, з яких дуже короткий. Завдяки сучасному методу шокового замерзання, всі заморожені продукти зберігають свою первісну структуру, форму, смак, колір, аромат, соковитість, всебічний склад корисних речовин, необхідних для здоров’я людини, не втрачається.

Особливості розморожування заморожених продуктів

Заморожені овочі, фрукти можна використовувати для приготування різних страв, салатів, напоїв, десертів, супів тощо. Тому особливості їх підготовки до використання різні. Щоб зберегти всі корисні мінерали, вітаміни в замороженій їжі, отримайте смачний результат їжі, вам потрібно знати, як їх правильно розморожити.

Розморожування залежить від типу замороженого продукту та методу підготовки, використовуючи його як інгредієнт для певної страви.

Не рекомендується мити заморожену їжу, з цього смаку, аромату, форми фруктів, ягід, овочів, вітамінів вимивають.

Якщо ви хочете використовувати заморожені овочі, фрукти в готовій формі, краще використовувати такі методи розморожування:

  • Вийміть упаковку з морозильної камери і покладіть на тарілку на 4-5 годин.
  • Перекладіть з морозильної камери в холодильник протягом 11-14 годин.
  • Упакуйте мішок із замороженими овочами, фруктами в іншій упаковці, виготовленій з поліетилену, краватки, помістіть в миску з бічною теплою водою (не більше 35 градусів).

Заморожені овочі, призначені для вітамінних салатів взимку (перець, помідори черрі, зелень) повинні бути розмороженими. Залиште пакунок на 3 години на верхній полиці холодильника, а потім змочіть суртованою серветкою, нарізати, перемішати з іншими інгредієнтами.

Для приготування супів, тушкованих, заморожених овочів, сумішей не потребують попереднього. Потрібно приготувати їх перед подачею на столі, негайно виймаючи з морозильної камери.

Без розморожування ви можете приготувати заморожені овочі для гарніру (брокколі, брюссельська капуста, кукурудза, горох, квасоля).

Напівфінансовані продукти – цілі овочі (перець для набивання, баклажани для маринування) можна використовувати без розморожування.

Заморожені ягоди для наповнення пирогів, рулони краще не розморожувати. Для споживання в готовому формі на тарілці протягом 10-15 хвилин або використовуйте мікрохвильову піч.

Потрібно повністю розморожувати овочі, коли ви додаєте їх до тіста, фарш з м’ясом (кабачки, шпинат). З морозильної камери покладіть сумку на верхню полицю холодильника вночі.
Дотримуючись простих правил, ви отримаєте смачні овочі, фрукти, ягоди, з набором вітамінів, мінералів цілий рік на вашому столі.

Comments

.,.,.,.