Історія відомого катеринославського скрипаля Леоніда Когана

Леонід Коган народився 14 листопада 1924 року у місті Катеринослав, в сім’ї батьків-службовців: тато Борис Семенович та мати Софія Львівна Коган. Із самого дитинства майбутній скрипаль полюбляв вокалізм – його увагу особливо захопили українські народні пісні. Він не пропускав жодної радіохвилі, які за допомогою радіопрограм чи грамофонів лунали у родині Коганів. Особливою цікавістю для Леоніда Когана став настроювач, коли він займався налаштуванням інструменту піаніно. Леонід Борисович із особливою уважністю вслухався в гармонію пісень, за якими формував свій абсолютний слух.

У свої три роки Леонід на своєму святі під музику із старої платівки заспівав «Дубінушку» із Федором Шаляпіним. Його талант високо оцінили гості дня народження маленького таланту, проте від гучних оплесків та першої хвилини власної слави сховався від гостей. Старша сестра Когана Леоніда, Валя, здобувала освіту у Катеринославському музичному училищі, тож брат іноді допомагав їй, коли чув “не той звук”. Далі на dnepr-trend.in.ua.

Активна участь молодого таланту у житті сім’ї

Життя родини було не без активної участі у ньому Леоніда – у домі він захоплювався різноманітною технікою: фотоапаратом, годинником, радіоприймачем, моторами для автомобіля та іншим з цього роду. У всьому цьому хлопець себе пробував – розбирання та відремонтування, проте не завжди виходило успішно, звичайно ж. Проте вже в дванадцять років йому вдалося успішно розібрати та зрозуміти увесь механізм годинника. Все, що потребувало майстерності рук, зацікавлювало Леоніда Когана до опанування цього предмету. А казки він обожнював за ідеї для роздумування – “як там може Баба Яга літати на мітлі, в неї є моторчик?”. 

Перше взяття скрипки до рук

Смичковий інструмент заохотив юного таланта, тому перше взяття скрипки відбулось в чотири роки. Із самого дитинства у хлопця з’явилася звичка тримати власний інструмент поруч – вона в нього залишилася на все життя. Вона буде кожен день підтримувати та наповняти його енергією для продовження свого творчого шляху. Велику роль на становлення себе відіграв знайомий тата Ф. Г. Ямпольський, який викладав уроки зі скрипки майже чотири десятки років. При його підготовці юнак вступав до Дніпропетровського музичного училища при музичній школі. 

Участь у конкурсі молодих скрипалів

Невдовзі у Дніпропетровську організували місцевий конкурс для скрипалів серед молодого покоління – учні музичних шкіл змогли взяти участь на цій події. Саме на обласному конкурсі Леонід Коган здобув свою першу премію. Його прозвали генієм, після цього ж він отримав можливість виступів на концертах молодих виконавців у Харкові, який тоді був столицею України.

Джерело фото: fb.ru

Виступи на сцені за кордоном

Франція, Великобританія, США, Японія, Нова Зеландія, Австралія – де тільки на сцені зі своїм смичковим інструментом не був Леонід Коган. Саме за кордоном він зробив дуже цінне своє надбання: скрипку знаменитого майстра в Італії Guarneri del Gesù Stradivarius в 1726 році, на якій грав і сам Паганіні. Саме ця скрипка зіграла свою непряму трагічну роль у смерті Леоніда Борисовича.

У пік дослідження світу трагічно помирає Леонід Коган

Простір музики – який з дитинства Леонід Коган осягає, досліджує, поглиблює та розорює, який пронизує його – звузився та став для самої геніальності скрипаля маленьким. Його сенсом життя не були лише перемоги, його сенс життя змінила система, якій потрібні були лише вони – радянська влада під кінець життя спочатку не охотно, а потім і взагалі не випускала таланта за кордон для продовження його музичної творчості. Леоніда Когана забрала смерть у віці 58 років – він відкривав книгу вивчення світу та впав у вічний сон.

Comments

.,.,.,.